Wpływ czujników na funkcjonowanie wentylacji w pomieszczeniu.
Świeże powietrze w biurze czy mieszkaniu to żaden problem! Przeczytaj koniecznie!
Każdy z nas chciałby, aby posiłki, które spożywa były bogate w wartości odżywcze, woda czysta i bogata w minerały, a powietrze, którym oddycha było świeże i pozbawione zanieczyszczeń. W przypadku dwóch pierwszych przypadków jest najmniej problemu. Zdrowe odżywianie zależy od naszej woli, wiedzy o jedzeniu oraz samozaparcia do zdrowej diety. Dostęp do czystej wody w Polsce również nie jest problemem. Najbardziej niepokojąca sytuacja dotyczy dostępu do czystego powietrza. Mało kto może pochwalić się dzisiaj tym, że w swoim mieszkaniu czy biurze „posiada” powietrze czyste, świeże oraz o niskiej zawartości dwutlenku węgla.
W dzisiejszych czasach ludzie większość czasu spędzają w zamkniętych pomieszczeniach: mieszkaniach, biurach, sklepach, kinach czy galeriach handlowych pozbawiając się bezpośredniego dostępu do świeżego powietrza i jego najważniejszego elementu - tlenu. Paradoksalnie, każdy z nas dąży do maksymalnej izolacji - nie otwieramy okien w sezonie zimowym, by zmniejszyć straty ciepła, a także ograniczyć hałas zewnętrzny i wnikanie szkodliwych substancji z ulicy. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie jeden szczegół: w dobrze szczelnym pomieszczeniu w miejscach o niewystarczającej wentylacji tlen szybko się „zużywa”, a poziom stężenia dwutlenku węgla się podnosi. Taka sytuacja negatywnie wpływa na osoby przebywające w pomieszczeniu. Z reguły reakcja jest dość przewidywalna: zmęczenie, senność, przygnębienie, bóle głowy, a nawet omdlenia czy zasłabnięcie organizmu. Najbardziej dotknięte tym problemem czują się osoby z chorobami układu oddechowego.
Stałe przebywanie w szczelnym pomieszczeniu może prowadzić do osłabienia i niedoboru tlenu w krwi co z kolei prowadzi do słabego wchłaniania składników odżywczych i minerałów, zwłaszcza takich jak magnez, wapń, potas czy sód. W przypadku dzieci sytuacja jest jeszcze bardziej poważniejsza. Wraz z rozwojem technologii internetowych i pojawieniem się wszelkiego rodzaju gadżetów cyfrowych, obecnie młode pokolenie coraz więcej czasu spędza w pomieszczeniach, mimo że ich rozwijające się organizmy znacznie trudniej tolerują brak tlenu i nadmiar dwutlenku węgla.
Przejdźmy do liczb. Eksperci uważają, że optymalny poziom CO2 w powietrzu w pomieszczeniach wynosi <600 ppm. Już po przekroczeniu tego progu niektórzy zauważają pogorszenie jakości powietrza. Przy stężeniu dwutlenku węgla na poziomie 800-1000 ppm brak tlenu odczują wszyscy obecni w pomieszczeniu.
Na szczęście branża wentylacyjna i systemy wentylacyjne oferują wiele rozwiązań zapewniających komfortowy klimat w pomieszczeniach. Ponadto najnowsze osiągnięcia pozwalają na stworzenie „inteligentnej” wentylacji, która reaguje na zmiany warunków zewnętrznych. Urządzenia wentylacyjne działające w trybie automatycznym w połączeniu z czujnikami ruchu i kontroli wilgotności nikogo nie zaskoczą. Jednak firma Vents poszła o krok dalej i dodała do swoich produktów specjalne czujniki poziomu dwutlenku węgla.
W asortymencie firmy Vents znajduje się seria czujników dwutlenku węgla CO2-1. Przeznaczone są do monitorowania poziomu dwutlenku węgla w pomieszczeniach i alarmowania w przypadku jego przekroczenia. Urządzenia są stosowane w połączeniu z wentylatorami przemysłowymi, wentylacją decentralną oraz z centralami wentylacyjnymi. Jeśli stężenie CO2 przekroczy dopuszczalny poziom, czujnik wysyła sygnał do urządzenia wentylacyjnego, aby automatycznie zwiększyć przepływ świeżego powietrza. Oprócz ciągłego utrzymywania komfortowego mikroklimatu, zastosowanie takich czujników pomaga również w oszczędności energii elektrycznej zużywanej na wentylację – gdyż wentylator/centrala wentylacyjna pracuje lub zmienia prędkość tylko wtedy jak jest to konieczne.
Czujnik jest wyposażony w diody LED wskazujące poziom stężenia CO2 i przyciski ręcznego wyboru trybu operacyjnego (1-włączony; 2-wyłączony; 3 – tryb pracy według poziomu stężenia CO2). Przycisk umożliwia ręczne włączanie/wyłączanie instalacji wentylacyjnej, gdy regulacja wydajności wentylacji według emisji CO2 nie jest wymagana. Ta modyfikacja przeznaczona jest do pomieszczeń, które wymagają ciągłego dostarczenia świeżego powietrza takich jak przedszkola, szkoły, szpitale i inne miejsca użyteczności publicznej. Czujniki serii CO2-1 posiadają dwa oddzielne wyjścia: beznapięciowy styk przekaźnikowy oraz wyjście analogowe 0 ... 10 V. Wyjście beznapięciowe służy do automatycznego przełączania wentylacji na zadaną prędkość w przypadku przekroczenia normy CO2 w pomieszczeniu. Wyjście analogowe zapewnia płynną regulację prędkości wentylatora, przy której natężenie przepływu powietrza zmienia się proporcjonalnie do poziomu dwutlenku węgla. W drugim przypadku konieczne jest zastosowanie wentylatora z silnikiem EC lub przetwornika częstotliwości z wejściem 0 ... 10 V. Obecność obu wyjść pozwala na podłączenie czujników do prawie każdego systemu wentylacji na świecie.
Wprowadzenie czujników dwutlenku węgla wzbogaciło gamę produktów Vents o kolejny niezawodny instrument do monitorowania jakości powietrza. Połączenie wydajności, automatycznej pracy i ciągłego utrzymywania odpowiedniego składu powietrza sprawia, że urządzenia wentylacyjne z czujnikami CO2 są najwygodniejszym i niezbędnym rozwiązaniem do wentylacji dowolnego pomieszczenia.
Wróc do listy