Razem możemy więcej - czyli jak ratować naszą planetę.
Zobacz jaki masz realny wpływ na kondycję naszej planety.
Ratowanie planety jest trudnym zadaniem. Nie dlatego, że wymaga niemożliwych z pozoru do wykonania działań, ale dlatego, że świata nie zmienimy w pojedynkę. Owszem każdy z nas ma realny wpływ na kondycje naszej planety, ale żeby wprowadzić istotne zmiany musimy działać razem!
Zacznijmy od wprowadzenia prostych nawyków do życia codziennego.
Najważniejszymi są oszczędzanie energii, oszczędzanie wody, segregacja śmieci i świadome zakupy.
Kształtowanie polityki klimatycznej i energetycznej jest jednym z priorytetów Komisji Europejskiej. W związku z planowanym na 2021 rok zastąpieniem Protokołu z Kioto tzw. Globalnymi Regułami Polityki Klimatycznej pojęcie kształtowania polityki klimatycznej zmienia się diametralnie. Prace nad wprowadzeniem Globalnych Reguł Polityki Klimatycznej na nowo zmusiły europejskiego ustawodawcę do uregulowania kwestii związanych z efektywnością energetyczną poprzez zmianę dyrektywy o efektywności energetycznej. Ograniczenie zapotrzebowania na energię jest jednym z pięciu wymiarów strategii na rzecz unii energetycznej ustanowionej w komunikacie Komisji Europejskiej z dnia 25 lutego 2015 roku - „Strategia ramowa na rzecz stabilnej unii energetycznej opartej na przyszłościowej polityce w dziedzinie klimatu”. Celem Komisji Europejskiej jest by do 2030 r. 32% łącznego zużycia energii w UE obowiązkowo pochodziło ze źródeł odnawialnych. Stosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest zgodne z aktualną polityką dbałości o środowisko.
Oszczędzanie energii
- Gdy kupujesz sprzęt AGD zwróć uwagę, na klasę energetyczną – im wyższa klasa energetyczna tym mniejsze zużycie prądu.
- Używaj oświetlenia strefowego i wymień żarówki na energooszczędne.
- Wyłączaj z gniazdka ładowarki – pamiętaj nawet po naładowaniu telefonu ładowarka wciąż pobiera prąd. Wyciągaj wtyczki z gniazdek np. gdy wyjeżdżasz na urlop.
- Nie wkładaj ciepłego jedzenia do lodówki – dodatkowe schłodzenie powietrza w lodówce pobiera więcej prądu.
- Pierz w niższych temperaturach – jeśli możesz wybieraj krótsze programy prania.
- Zadbaj o wymianę powietrza bez strat ciepła.
Około 80% całej energii zużywanej w budynkach jest wykorzystywane na ogrzewanie, a przez tradycyjne wietrzenie energia ta jest marnotrawiona. Rozwiązanie wentylacyjne z odzyskiem ciepła zapewnia dostęp do świeżego powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, bez konieczności otwierania okien przy minimalnym zużyciu energii. Nowoczesne technologie pozwalają na stworzenie energooszczędnej przestrzeni w pracy jak i w domu. Pozwala to na zachowanie nieodnawialnych zasobów naturalnych i spowolnienie zmian klimatycznych bez zaniedbania własnego komfortu a wręcz przeciwnie jeszcze go podnosząc. Wprowadzając takie technologie do urządzeń wentylacyjnych, dążymy do racjonalnego zużycia energii nawet na poziomie przemysłowym. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła obniża koszty ogrzewania nawet o 30% oraz zmniejsza wartość wskaźnika energii pierwotnej. Wentylacja mechaniczna daje gwarancje dostarczenia odpowiedniej ilości powietrza oraz usunięcia dwutlenku węgla. Powietrze jest w standardzie filtrowane. Wszystkie rozwiązania konstrukcyjne leżące u podstaw energooszczędnej wentylacji Vents dbają o środowisko i znacznie obniżają rachunki za media.
Oszczędzaj wodę
- Zakręcaj wodę przy myciu zębów.
- Nie marnotraw wody na zmywanie czy pranie – włączaj zmywarkę czy pralkę tylko wtedy, gdy jest pełna.
- Jeśli robisz sobie herbatę – zagotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz nie wstawiaj pełnego czajnika.
- Zanim podlejesz ogródek sprawdź pogodę – nie zużywaj wody, jeśli zapowiadają opady deszczu. Jeśli masz swój ogród gromadź deszczówkę – to naturalny skarb. Woda ta jest bardziej miękka niż woda z kranu, nie zawiera chloru i jest bogata w substancje odżywcze przez co, woda ta jest lepiej przyswajalna dla roślin.
Segreguj śmieci
Oszczędzaj papier
- Drukuj dwustronnie.
- Jeśli masz taką możliwość wybieraj faktury elektroniczne, a nie papierowe.
- Zbieraj makulaturę – jedna tona makulatury to ratunek dla średnio 17 drzew.
Transport
- Jeśli możesz wybierz transport publiczny.
- Jeśli używasz swojego samochodu na co dzień zorientuj się czy w Twojej okolicy nie ma osób, które chętnie dorzuciłyby się do paliwa i zapełniły Twój samochód.
- Jeśli możesz zadbaj również o zdrowie – przesiądź się na rower, hulajnogę czy pójdź pieszo.
Świadome zakupy
- Chodź z własną torbą na zakupy do wielokrotnego użytku.
- Nie używaj toreb foliowych.
- Nie marnuj jedzenia – rób świadome zakupy – kupuj tylko tyle ile potrzebujesz.
- Zrezygnuj czasami z mięsa – jedząc mniej mięsa oszczędzasz wodę – dla zobrazowania, by wyprodukować kilogram wieprzowiny potrzeba 5990 litrów wody!
Stosując nawet kilka z powyższych zasad jesteśmy w stanie w sposób zauważalny wpłynąć na kondycje naszego środowiska. Każde z wyżej wymienionych czynności może zamienić się w nawyk. Nawyk, nad którym nie będziemy się zastanawiać w przyszłości tylko będziemy wykonywać go automatycznie. Jeśli wszyscy będziemy stosować się do tych zasad damy radę uratować naszą planetę dla siebie i przyszłych pokoleń.
Wróc do listy